Gå til meny

26. mai 2006 innledet afghanske flyktninger i Norge sultestreiker mot tvangsdeportasjon til det krigsherjede landet Afghanistan. Etter å ha forsøkt å få oppmerksomhet om sin sak på alle andre måter i flere år uten resultat, gikk de til det drastiske skrittet å innlede en sultestreik.
De streikende uttalte at det er bedre å dø i Norge enn i Afghanistan.
Kravene deres var:

  • Stopp deportasjonene!

  • Afghanistan er et utrygt land
  • Gi oppholdstillatelse til Afghanske asylsøkere
  • Gi oss norskopplæring

Sultestreiken pågikk i 26 døgn, og ble avsluttet etter løfter fra Arbeids og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen og finnansminister Kristin Halvorsen om at alle skulle få mulighet til å få saken sin behandelt på nytt, og at det ville bli tatt mer hensy til annbefalinger fra FNs høykommisær for flyktninger. Etter at sultestreiken på denne grunn blei avsluttet har utsendelsen fortsatt med uforminska styrke.

En 25 år gammel flyktning, som tidligere hadde vært med i 26 dager på sultestreiken til de afghanske flyktningene, hoppet ut av vinduet i 3dje etasje og brakk begge anklene, da politiet kom for å pågripe afghanske flyktninger. Han startet en ny sultestreik, og sultestreiket i 12 døgn i oktober 2006.

Asylmarsjen SOS Rasisme 18.05.2007

19 mai startet ca. 40 afghanere en lang marsj. Utgangspunktet var Nidarosdomen i Trondheim, og ruten går langs pilegrimsveien til Oslo. Veien er nærmere 65 mil lang. De går under parolen “Ikke send oss tilbake til krigen”.

Afghanerne vil selv oppdatere sin Internettside løpende med bilder og tekst på: asylmarsj.no.
Nyheter om marsjen finner du på:sos-rasisme.no/asylmarsj.

Du kan bidra med støtte til Afghanerne på konto: 6067.1167.220

Afghanermarsj fra Trondheim til Oslo! SOS Rasisme FU 18.05.2007

19 mai til ca. 11 juni vil ca. 100 afghanske flyktninger marsjere fra Trondheim til Oslo i protest mot at de blir sendt tilbake til et krigsherja Afghanistan. – Et Afghanistan Norge har bidratt til, og bidrar til å holde utrygt. Dette skjer ved at Norge deltar i en aggressiv krigføring som tar livet av uskyldige daglig, og knekker sammen infrastrukturen i landet.

Ikke send oss tilbake til krigen www.asylmarsj.no 18.05.2007

100 afghanere følger pilegrimstien:

Afghanerne som sultestreiket for å få beskyttelse fra krigen i Afghanistan aksjonerer igjen. Denne gangen vil ca. 100 personer marsjere den gamle pilgrimsveien fra Trondheim til Oslo. SOS Rasisme har en følgebil som vil støtte de marsjerende på veien.

Redsel blant afghanerne må ta slutt Pressemelding fra SOS Rasisme 10.10.2006

Åpent brev til Arbeids- og inkluderingsminister Bjarne Håkon Hanssen i forbindelse med at en ung afghaner hoppet ut av et vindu i tredje etasje da politiet kom for å ransake huset hans.

SOS Rasisme

SOS Rasisme

Hvem er SOS Rasisme?

SOS Rasisme er Norges eneste landsdekkende demokratiske medlemsorganisasjon som bruker alle krefter på kampen mot rasisme.

Hva kan du gjøre?

Det eneste som kan stoppe rasismen og nazismen fullt og helt er vanlige folks engasjement.

Spørsmål om rasisme?

Vi får daglig mange spørsmål fra skoleelever og andre. Her legger vi ut våre svar på de mest spurte.



Gaver til SOS Rasisme

Ønsker du å gi en gave til SOS Rasisme? Gaver på over 500 kroner kan gi fradrag på skatten. Les mer.

Gaver fra enkeltpersoner settes inn på konto: 7874 05 34709


Annonse i AntirasisteN?

Ønsker din organisasjon eller bedrift å vise at dere tar standpunkt mot rasisme? Vis ansikt ved å annonsere i SOS Rasismes avis og nå ut til titusenvis av lesere.
Les mer på vår annonseside


Fakkeltilbud

Vi har nå et meget godt tilbud til lokallag som trenger fakler. Tilbudet gjelder også skoler, bedrifter, andre organisasjoner og privatpersoner.


Tips oss om nazisme


Flyktningutvalget

www.sos-rasisme.no/fu

Festning Europa!

  • Ressursside om Festning Europa. Les mer

Rapport om flyktningkvinnenes rettigheter

  • SOS Rasisme har sammen med en rekke andre organisasjoner laget en rapport. Les den her

Anerkjenn Halabja og Anfal


Sjekking av e-post

Denne boksen har blitt flyttet til menyen til venstre, og vil bli slettet herfra etter hvert.

01.01.2001