90 dager etter sultestreiken
Hvor er norsk flyktningepolitikk på vei?
- det afghanske eksempelet
Konferanse 30. oktober 2006 – Nobels fredssenter 10.00-16.00
Den Afghanske Flyktningkomiteen/The Afghan Refugee Comity (ARC) uttalte ved sultestreikens slutt at det ville arrangeres en konferanse etter 90 dager for å se på hvordan prosessen forløp, og hvordan situasjonen for gruppen er nå. Det er på tide å ta et kritisk blikk på norske myndigheters håndtering av flyktningsakene fra Afghanistan etter at sultestreiken ble avsluttet, samt på hvilken vei norsk asylpolitikk går: Er den human, slik Soria Moria-erklæringen sier?
ARC har invitert samarbeidende organisasjoner til å bidra med å organisere konferansen (se under), og vil invitere de involverte partene, forskere, politikere, organisasjoner osv til å si noe om prosessen rundt sultestreiken, situasjonen i Afghanistan, og ikke minst belyse norsk asyl- og flyktningpolitikk. Vi kommer tilbake med et mer detaljert program så snart dette er klart.
Konferansen vil finne sted den 30. oktober på Nobels Fredssenter, Vestbanen. Det blir registrering fra 09.30, og programmet vil vare fra kl 10.00 til 16.00. Påmeldingsfristen er 20. oktober – registrering på www.90dager.net.
Vi håper alle interesserte vil komme!
Med vennlig hilsen Den Afghanske Flyktningkomiteen/The Afghan Refugee Comity
Samarbeidende organisasjoner:
Amnesty Internasjonal Blitz Kirkens Bymisjon Mellomkirkelig råd Nettverk mot statlig rasisme NOAS Norsk folkehjelp SOS Rasisme Støttenettverket for afghanske flyktninger